Czy zdajesz sobie sprawę, że gdy udostępniasz swoje dane na Facebooku i Twój profil jest publiczny, czyli taki gdzie każdy użytkownik Facebooku (nawet osoba, która nie jest wspólnym znajomym) może nas podglądać, obserwować, sprawdzać co piszemy, jakie zdjęcia publikujemy, co lubimy i gdzie przebywamy.
Pomyśl, że może właśnie teraz Twój profil przegląda, przyszły lub obecny pracodawca?
Bardzo często zdarza się przy wybieraniu osób do pracy poza CV sprawdza się też co osoby reprezentują sobą w sieci.

Przedstawiamy listę największych błędów w prywatnych profilach na Facebooku.

Zabawne zdjęcia profilowe lub zdjęcia w tle

Zastanów się przez chwilę, a następnie sprawdź swoje profilowe!
Dodawanie zdjęcia swojego ulubionego bohatera z bajki lub aktora ostatniego kinowego hitu raczej nie sprawi, że ludzie lub firma będzie brała Cię na poważnie. Osobiście, gdybym szukał pracownika, sprawdziłbym co reprezentuje ze sobą w sieci, gdybym natknął się na profil takiego kandydata – odpuściłbym.

Źle wypełniona sekcja informacji

Szlachta nie pracuje? Student w Wyższej Szkole Robienia Hałasu? Nie muszę chyba bardziej rozpisywać się na ten temat. Ustawianie tego typu rzeczy w sekcji informacji jest jak dla mnie niedojrzałe, albo po prostu głupie.

Brak ortografii oraz pisanie bardzo prywatnych bądź intymnych postów

Każdy z nas popełnia błędy (chyba, że jesteś Miodkiem!), ale wielu użytkowników na polskim Facebooku robi strasznie rażące błędy ortograficzne i nawet jeśli się te osoby poprawia to i tak to nie działa! Moja rada: zanim napiszesz swój pierwszy post, idź do sklepu i kup sobie słownik, albo chociaż wpisz to w Google, które poprawi Ci błędy! Dlaczego dodałem w tym punkcie intymne posty? Według mojej analizy ludzie, którzy lubią się chwalić swoimi sprawami intymnymi są tymi samymi osobami, które popełniają błędy. Zastanów się czasami czy Twoi znajomi naprawdę chcą czytać to co napiszesz.

Dziwna nazwa zamiast Imienia i nazwiska

“Bar Tek”, “Fra Nek”, “Karolina Fajne” (domyślam się, że nazwisko Karoliny jest takie fajne, że nie jesteśmy godni, aby je poznać) i inne tego typu dziwne nazwy od razu skreślają nas z poważnego traktowania.

Tworzenie z profilu prywatnego nazwy firmy bądź fanpage

Jako, że często na Facebooka patrzę pod kątem marketingowym oraz wizerunkowym, zauważyłem przede wszystkim jeden podstawowy błąd ludzi, którzy zakładają nowe konto i tworzą na nim profil firmy/usługi. Być może wkrótce napiszę poradnik jak utworzyć fanpage dla właśnie tych osób, które popełniają zbrodnię!

Polubienie stron za które będziemy się kiedyś wstydzić

Na naszym prywatnym profilu możemy polubić inne fanpage, warto zrobić przegląd swoich polubień i zobaczyć czy nie mamy czegoś co nas skompromituje.

Klikanie w linki, które zaśmiecają Twoją tablicę

Uważajcie w co klikacie! W Internecie nic nie ma za darmo, a na pewno darmowych iPhone’ów! Wystarczy, że wejdziecie na stronę i już z automatu leci to na Waszą tablicę i na dodatek cierpią Twoi znajomi. Przestrzegam przed naiwnym klikaniem w tego typu konkursy!

 

klikanie-zle-linki

Pisanie powieści na swojej tablicy

Rozumiem, że chcesz być oryginalny i masz potrzebę wygadania, a raczej wypisania się na swojej tablicy, ale zaufaj mi, że lepiej pisać krótsze teksty niż poematy na trzy strony! Większość Twoich znajomych przeczyta tylko początek i przewinie dalej swoją tablice. Przy kolejnym takim długim tekście po prostu większość nawet nie zacznie tego czytać.

 

Dzielenie się kontem razem z partnerem/partnerką

Według mnie nie jest to błąd, a idiotyzm tych ludzi, którzy tworzą profil np. Kazimierz Matylda Kowalski Nowacka. Staram się zrozumieć, że miłość, motylki, bąbelki w brzuchu i wszystko chcecie robić razem i nie mieć przed sobą żadnych tajemnic! To jest ok, ale po co wam jedno konto na Facebooku? Pomyślcie przez chwile, że na pewno posiadacie osobnych znajomych, czasami się zdarza, że załatwiacie jakąś sprawę przez czat i teraz ja osoba po drugiej stronie będę się zastanawiał czy piszę z Kazimierzem czy może jednak to Matylda. Zdecydowanie odradzam prowadzenie dwóch profili w jednym, może kiedyś Facebooku zacznie blokować takie konta. Jestem jak najbardziej za!

 

 

/zbieżność imion i nazwisk jest całkowicie przypadkowa.

Leave a comment